Domovská stránka > Návody a údržba > Ošetřování > Čalounické usně
Seznámení Výběr a nákup Převzetí zboží Stěhování Rozmístění v interiéru Ošetřování Čeho byste se měli vyvarovat Co byste měli vědět Běžné vlastnosti čal. výrobků Úprava potahu po sezení Tuhost sedáků Polohovací opěrky a područky Odrazy světla Trvanlivost barev Servis Vývoj Tolerance Vlastnosti některých řešení Garance Upozornění

Čalounické usně

O   šetřování kožených sedacích souprav je u nás velmi podceňováno a to nejen ze strany spotřebitelů, ale i ze strany prodejců. Zákon na ochranu spotřebitele stanoví informační povinnost prodejce o ošetřování výrobku a jeho správném používání (např. nosnost) a na druhou stranu i povinnost spotřebitele dbát těchto zásad. Sedací souprava, jako náš denní společník, je vystavena - ač se to nemusí vždy na první pohled zdát - vysokému namáhání.

Mezi nejčastější vzhledová poškození patří skvrny a škrábance. Každá useň, tedy i ta, ze které je sedačka vyrobena, časem ztrácí své přirozené vlastnosti, jakými jsou pružnost a vláčnost, čímž může dojít k jejímu popraskání a znehodnocení celého výrobku. Useň je proto nutné čas od času „vyživit“. Jelikož jsou sedačky vyráběny z různých materiálů, je nezbytné při jejich ošetřování používat výrobky, které jsou pro daný druh usně určeny. Pro běžné čištění a výživu hladkých usní se v poslední době těší oblibě speciální pěny ve spreji (doplňky – pečující přípravky).

Další možností je využití krémů nebo přírodních tuků, určených pro kožené soupravy a kožené oblečení, které v barevném provedení zároveň překryjí drobné škrábance. Pozor, krémy na obuv mají jiné složení, proto k ošetřování sedacích souprav není vhodné používat krém na obuv! Je rovněž vhodné vyvarovat se doporučování „zaručených babiččiných receptů“, které v drtivé většině nadělají více škod než užitku. Obezřetnost je na místě i u „nápadně výhodných“, resp. téměř „bezmezně univerzálních“, zázračných prostředků. Nečistoty z hladké usně je možné odstranit také jemnou školní gumou.
 
Přírodní hovězí useň, kterou používáme, má jedinečnou vláknitou strukturu. Svazky tlustých vláken jsou složeny z menších svazků, a ty ještě z menších svazků, a ty z kolagenních molekul, tvořených trojitou spirálou. Směr vláken v okolí rubové strany kůží je úplně trojrozměrně náhodný. Blíže k lícově straně se vlákna stávají tenčími a v okolí samotného povrchu tvoří kompaktní, dvourozměrnou, téměř fóliovou pavučinu a malými dutinami, které zůstávají po odstranění chlupů. Tyto chlupové váčky dávají usňovému povrchu typický lícový vzhled, jenž je charakteristický pro každé zvíře.

Přirozenou vlastností usně je nepravidelné vrásnění a částečné vytahování. Useň by neměla být vystavena trvalému slunečnímu záření a vlhku. Vrásnění a vytahování kůže zvláště na sedací části je přirozeným projevem, nikoliv závadou. Pro trvalé zachování skvělého vzhledu přírodní usně na sedacím nábytku doporučujeme pravidelnou údržbu speciálními přípravky na kůži, které obsahují včelí vosk a další přírodní leštidla. Takto ošetřená kůže pak získá vláčnost a stejnoměrný lesk.

Každá useň se jednotlivě hodnotí. Při hodnocení kvality se bere za základ useň bez vad nebo jen s nepatrnými vadami. Jakost usně zařazené do nejvyšší třídy jakosti musí zaručovat její zužitkování v celé ploše. Povolené vady v kůži jsou zarostlé i nezarostlé boláky, bradavice, jizvy po odřeninách, zarostlé škrábance, výpalky apod. V současné době je módním trendem tyto vady přiznávat i na hotovém nábytku jako důkaz použití přírodní (nesyntetické) usně.
AKSAMITE spol. s r.o., Liderovice 1, 391 37 Chotoviny, odbyt@aksamite.cz, +420 777 124 236, @aksamite
Nastavení cookies
Zobrazení pro mobil / Klasické zobrazení